Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
imienia Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

ul. Langiewicza 29, 59-900 Zgorzelec
telefon/fax: 75 64 66 886
psm.zgorzelec@psmzgorzelec.pl

 
 

 
 

  

×

Błąd

[OSYouTube] Alledia framework not found

Biblioteka szkolna zaprasza i proponuje uczniom:                                        

  • książki i podręczniki do przedmiotów szkolnych                       

  • nuty i partytury

  • biografie kompozytorów

  • czasopisma muzyczne

Godziny otwarcia:  codziennie od poniedziałku do piątku w godz: 12.oo - 18.oo

przerwa od 15.oo do 15.15

         Bibliotekę szkolną prowadzi mgr Wiesława Żandarska

 

   Katalog Online  tutaj


Nutowe biblioteki cyfrowe:

                                                                                

             https://cameralmusic.pl/nuty/               https://imslp.org/wiki/Strona_Glowna                

 

Linki do filmów demonstrujących przeprowadzanie lekcji zdalnie:

   https://www.youtube.com/watch?v=NGoJSqZO4mg

   https://www.youtube.com/watch?v=nuSupXkVN5o

 

Nowości w naszej bibliotece:

    Skrzypcowe piosenki

Walentyna JakubowskaEwa Kowar-Mikołajczyk

Wydawca: EUTERPE
'Skrzypcowe piosenki' to zbiór utworów opracowanych z myślą o uczniach rozpoczynających naukę gry na instrumencie. Idea powstania podręcznika oraz część materiału została zaczerpnięta z publikacji Walentyny Jakubowskiej 'Wwierch po stupieńkam'. Książka zawiera również proste utwory, melodie popularne i ludowe oraz znane piosenki dziecięce. Piosenki ułożone są w sposób nieprzypadkowy - od najprostszych (wykonywanych na pustych strunach) po trudniejsze. Dodatkowo melodiom towarzyszą rymowanki ułatwiające zapamiętywanie i przyswajanie struktur rytmicznych.
Książka zawiera proste opracowanie nutowe na skrzypce (dla ucznia) oraz partię akompaniamentu ze wskazówkami i uwagami dla nauczyciela.

   Muzyczna zgraja z płytą CD

Ilustrator: 

Małgorzata Flis

Wydawnictwo: Literatura

Hipopotam i słoń, sowa i słowik, wyżeł i basset – zgraja zwierzaków gra na różnych instrumentach. Jakiego instrumentu wirtuozem jest kot, jakiego kret? A byczek Charlie?
Na te pytania znajdziesz odpowiedź w Muzycznej zgrai. Zabawne i wdzięczne ilustracje wiernie przedstawiają instrumenty,

a na dołączonej płycie usłyszysz ich brzmienie i możliwości wykonawcze.

     Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami

Czy dawniej ludzie się bawili? Oczywiście. I może nawet lepiej niż my, współcześni. Taniec był jedną z podstawowych rozrywek.
Kto nie umiał tańczyć, nie brał udziału w życiu towarzyskim. 
Wierszowany przewodnik po tańcach z różnych epok i krajów. Dzięki dołączonej płycie CD w wyobraźni będziecie mogli przenieść się na prawdziwy hiszpański bal lub tradycyjne staropolskie wesele!

   Operowe straaachy

Wydawnictwo: Literatura

Ta melodia jest z opery?! Przecież ja ją znam!
No właśnie! Jestem przekonana, drogi Czytelniku, że znasz większość utworów zamieszczonych na dołączonej do książki płycie,
a pochodzą one właśnie z najsłynniejszych oper. Skąd je znasz? Słyszysz je na co dzień w radiu, w telewizji, w kinie. Tylko nie wiesz, że powstały dawno temu, w zupełnie innych czasach. Poznaj zatem bliżej magiczny świat opery. Przy akompaniamencie najpiękniejszej muzyki zdradzę ci kilka jej tajemnic. Czy w operze straszy? Oczywiście. Ale z jakim wdziękiem!
 

Trevor Wye: A Beginner's Book for the Flute 1 - szkoła gry na flecie poprzeczym (+ płyta CD)     Trevor Wye: A Beginner's Book for the Flute 2 - szkoła gry na flecie poprzeczym (+ płyta CD)  A Beginner's Book for the Flute - szkoła gry na

flecie poprzecznym, część 1, Trevora Wye'a to wspaniała pozycja dla uczniów w każdym

wieku, którzy pragną nauczyć się gry na flecie poprzecznym. Zawiera liczne ćwiczenia oraz

  utwory, które można grać solo lub w duecie z innym fletem, a także solo lub w duecie z

fortepianem.

 


Do książek dołączone są CD zawierające wszystkie utwory. 

 

                

Antonio Vivaldi Koncert a-moll L'Estro Armonico op. 3 nr 8 na 2 skrzypiec

 

 

 

 

 

Podróże z akordeonem 

Dariusz Kownacki, Olga Strelć

Wydawnictwo: Absonik

Podręcznik nauczania początkowego gry na akordeonie guzikowym z manuałem melodycznym. Materiał uporządkowany zgodnie z najnowszymi osiągnięciami metodyki nauczania pozwala w łatwy i skuteczny sposób opanować podstawy gry. Pozycja skierowana do najmłodszych. Czekają ich niesamowite przygody z akordeonem.    

         

                                      

Ćwiczenia pomocnicze do nauki gry na skrzypcach
Autor: Ryszard Goliński
Stopień trudności: dla początkujących
Wydawnictwo: Absonic

Materiał pomocniczy w pierwszej fazie nauki gry na skrzypcach. Praca Ryszadda Golińskiego jest kwintesencją wieloletnich przemyśleń i doświadczeń pedagogicznych autora, skierowaną do szerokiego grona pedagogów gry skrzypcowej.
Spis treści:
Uwagi wstępne
1. Ćwiczenia przygotowawcze systemu mięśniowego
2. Ćwiczenia rozluźniające i statyczne
3. Ćwiczenia do kontaktu i w kontakcie ze skrzypcami
4. Ćwiczenia ze smyczkiem - bez skrzypiec
5. Ćwiczenia smyczkowe na pustych strunach
6. Układy palcowe lewej ręki
7. Ekstencje

 

Ćwiczenia pomocnicze dla lewej ręki na skrzypce

Podręcznik skierowany jest zarówno do uczniów, jak i do początkujących nauczycieli, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia w metodyce nauczania gry na skrzypcach. Ćwiczenia mają na celu wyrobić poprawne nawyki przed zastosowaniem ich w realizacji materiału. W podręczniku znajdują się zagadnienia ze zmian pozycji w grze na skrzypcach, wibracji, trylu oraz chwytów rozległych, które bardzo często są sporą barierą techniczną dla wielu muzyków. Podane informacje są posegregowane w stopniu rosnącym - do najbardziej złożonych. Materiał jest przejrzysty i podany w przystępnej, prostej formie dodatkowo urozmaicony licznymi przykładami, komentarzami i zdjęciami. Bardzo ciekawa pozycja, zawierająca cenne wskazówki, zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych muzyków.

 

Graffiti - utwory dla dzieci na akordeon
Stopień trudności: dla początkujących i średnio zaawansowanych
Wydawnictwo: Eufonium

14 kompozycji dla młodych akordeonistów napisanych przez współczesnych kompozytorów.
Zróżnicowany poziom trudności sprawia, że zbiór dedykowany jest zarówno początkującym i jak i bardziej zaawansowanym akordeonistom.

 

 

  Krzysztof Herdzin Bajkowe opowieści na saksofon sopranowy lub flet i fortepian
Cykl utworów jazzujących, o nieskomplikowanej (choć i ambitnej) fakturze,
z przeznaczeniem dla amatorów średnio zaawansowanych, jak i profesjonalnych muzyków. 
“Bajkowe Opowieści” to osiem miniatur przeznaczonych w oryginale na flet z towarzyszeniem fortepianu, skomponowany w 1995 roku. Kompozytor na prośbę Pawła Gusnara opracował kompozycję również na saksofon altowy zamiast fletu. Jest to muzyka neoklasyczna, wesoła i przekorna, nostalgiczna i słowiańska, bliska muzyce towarzyszącej filmowi animowanemu, bardzo mocno programowa. Utwory są bardzo skontrastowane ze sobą tempem, charakterem i fakturą.
 

   „Młody flecista”, autorstwa Anny Błaszczyk, napisany jest na wzór podręczników amerykańskich i zachodnioeuropejskich. Podręcznik przeznaczony jest do nauki gry na flecie w szkołach muzycznych w klasach I–III. Wstęp do książki to piękny wiersz Wandy Chotomskiej o „Ożywianiu fletu”. Następnie uczeń poznaje instrument, uczy się, jak go pielęgnować i składać. I wreszcie nauka oddychania i wydobywania kolejnych dźwięków. Zagadnienia warsztatowe zos­tają bardzo sprytnie „przemycone” przez odpowiedni dobór repert­uaru, ilustracji, opisów, komentarzy. Ćwiczenia są uproszczonymi transkrypcjami znanych melodii, co stanowi znakomitą zachętę do pracy. Znaczna część repertuaru to melodie polskie. Od samego początku rozwijana jest umiejętność gry zespołowej – w każdym rozdziale znajdują się duety i utwory z prostym akompaniamentem fortepianu. Kolorowe fotografie, zabawne ilustracje i zwięzłe komentarze, w których autorka posługuje się prostym językiem, zrozumiałym dla dzieci, z pewnością umożliwią uczniom samodzielną pracę w domu. Niezwykle ujmujący jest ciepły ton, którym pani Anna Błaszczyk zachęca młodych adeptów sztuki fletowej do wejścia w bajkowy świat muzyki. 

 

 

"Utwory wariacyjne na gitarę" Mirosława Drożdżowskiego to kolekcja 10 utrzymanych w tradycyjnych środkach kompozytorskich utworów na gitarę klasyczną. Tematy wariacji to w większości tematy autorskie, niektóre zostały zapożyczone z muzyki ludowej, a jeden oparty na znanym przeboju The Beatles 'Let it be'. W utworach kompozytor zastosował techniki legata gitarowego, arpeggia, flażoletowe, łamane oktawy, tremolo, ornamentację i grę akordową (w tym rasqueado).
Do książki dołączona jest płyta CD z nagraniami 5 utworów w mistrzowskim wykonaniu Marka Ulańskiego.

 

 

 

Szkoła na wiolonczelę

Szkoła gry na wiolonczeli przeznaczona zarówno dla indywidualnego nauczania jak i dla mieszanej grupy instrumentów. Zawiera starannie dobraną muzykę w różnych stylach, od muzyki barokowej, przez klasyczną, folk, jazz po muzykę filmową. Książka rozwija najważniejsze umiejętności: słuchowe, improwizacji      i kompozycji, zawiera też notatki dla nauczyciela oraz akompaniament fortepianowy.
Do książki dołączona jest płyta CD z 75 podkładami (backing tracks) do wszystkich utworów, melodii i fragmentów z książki.

 

 

 

W poszukiwaniu odskoczni od żmudnych ćwiczeń i klasycznego repertuaru warto zwrócić uwagę na zbiór Disney Movie Magic, zawierający 14 melodii z filmów Walta Disney’a: Alladyn i Król Złodziei, Król Lew, 101 Dalmatyńczyków, Pocahontas, Powrót Dżafara i Toy Story. Pozycja ta przeznaczona jest dla młodych skrzypków, którzy jednak posiedli już podstawowe umiejętności gry na instrumencie oraz opanowali technikę gry do trzeciej pozycji.

 

 

 

 

       

13 piosenek z filmów Disneya w opracowaniu na akordeon. Melodie z tekstem podłożonym zawierają także funkcje harmoniczne. Jeden z utworów pt."A Whole New World" ("Całkiem nowy Swiat") z filmu "Alladyn" w aranżacji na dwa akordeony.

 

 

 

 

 

12 piosenek z filmów Disneya w łatwym opracowaniu na fortepian. Melodie z tekstem podłożonym i funkcjami harmonicznymi. Tekst w języku angielskim.

 

 

 

 

 


7 luty 2017 - Uruchomiono dostęp do biblioteki PSM przez Internet.