Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
imienia Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

ul. Langiewicza 29, 59-900 Zgorzelec
telefon/fax: 75 64 66 886
psm.zgorzelec@psmzgorzelec.pl

 
 

 
 

  

22 listopada w Auli Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu przy blasku świec odbył się Koncert Listopadowy pt. Wspomnienie w wykonaniu pedagogów i uczniów szkoły. Tak jak co roku koncert zainicjowała i przygotowała Yanina Yagovenko- pianistka i wieloletni pedagog szkoły. Muzyczna wieczornica będąca hołdem dla nieżyjących już nauczycieli i pracowników zgorzeleckiej szkoły muzycznej zgromadziła bardzo liczną publiczność, która z trudem mieściła się w szkolnej sali koncertowej.

Koncert Listopadowy otworzył Chór Dziecięcy pod kierunkiem Małgorzaty Dudy, który wykonał piękną, nostalgiczną pieśń Leciały żurawie. Imiona naszych niezapomnianych współpracowników zabrzmiały na tle skrzypcowej Siciliany Georga Philippa Telemanna w wykonaniu Anny Krupy. Kwintet akordeonowy pod kierunkiem Ludmiły Bałuśkowej zaprezentował Melodię Artura Rubinsteina. Romans Camila Saint Saensa zagrał na waltorni Hubert Grabowski z akompaniamentem Krzysztofa Wojnara. Ada Dworak za sprawą swojej gitary wprowadziła publiczność w prawdziwe skupienie i wyciszenie. Magiczne dźwięki fletu wydobyła Agata Żak, która wraz z Yaniną Yagovenko zaprezentowały Zapomnianą melodię na flet. Pianista Miłosz Malung wprowadził taneczny charakter grając Walca ze znanego dramatu Trędowata. Świetny występ kwartetu saksofonowego pod kierunkiem Jadwigi Leśniak w składzie: Joanna Jagiełło, Katarzyna Daszkiewicz, Julia Szczurek, Marcin Marciniak doceniła gorącymi brawami licznie zgromadzona publiczność. W wykonaniu Anny Krupy i Yaniny Yagovenko usłyszeliśmy fragment z muzyki filmowej pt. Wysoka przełęcz.

Podczas tego wyjątkowego wieczoru gościnnie wystąpił emerytowany pedagog-pianista Cezary Kłos z Mazurkiem g-moll op. 24 nr 1 Fryderyka Chopina. Zachwycił występ klarnecistów: Klary Zagórskiej i Jędrzeja Sockiego oraz ich nauczyciela Sebastiana Sochanowskiego, którzy przy akompaniamencie Krzysztofa Palmowskiego i Bartosza Muniaka wykonali motyw przewodni z Ojca chrzestnego. Koncert Listopadowy nie mógł się odbyć bez śpiewu Jadwigi Leśniak, która tym razem zaprezentowała Balladę podjesienną; towarzyszył jej klarnecista Sebastian Sochanowski i pianistka Yanina Yagovenko. W finale wieczornicy  wystąpił damski kwartet nauczycielski: Anna Krupa - skrzypce, Agata Żak - flet, Halina Konopczyńska - altówka i Yanina Yagovenko-  fortepian.

Brawa długo nie milkły… Mnóstwo pięknej, nastrojowej muzyki, różnorodny repertuar i zróżnicowani wykonawcy oraz ciepły, kameralny  klimat- wszystko to otrzymali słuchacze Koncertu Listopadowego w zgorzeleckiej szkole muzycznej.  Pamięć o nieżyjących już muzykach, artystach, pedagogach i pracownikach szkoły ożywa co roku przy muzyce niekoniecznie  żałobnej: od baroku do muzyki rozrywkowej i filmowej. Galeria