Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
imienia Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

ul. Langiewicza 29, 59-900 Zgorzelec
telefon/fax: 75 64 66 886
psm.zgorzelec@psmzgorzelec.pl

 
 

 
 

  

×

Błąd

[OSYouTube] Alledia framework not found

26 maja 2022 o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu odbył się Koncert Wiosenny w wykonaniu Orkiestry pod dyrekcją Dominika Lewickiego. Orkiestra działa w szkole od trzech lat – pierwszy koncert odbył się w styczniu 2020 roku, po którym – z powodu pandemii nie było możliwości prezentacji dorobku zespołu.

W czwartkowe popołudnie przy pełnej sali mieliśmy okazję wysłuchać różnorodnego repertuaru. Na początku swoje umiejętności pianistyczne zaprezentowała Marta Kuriata, uczennica klasy fortepianu Dominika Lewickiego, wykonując pierwszą część Koncertu fortepianowego D-dur nr 11 Josepha Haydna. W barokowym Concerto Grosso a Quarto Chori Gotfryda Stolzela każdy instrumentalista traktowany był jak solista prezentując naprzemiennie główny temat utworu.  W następnej kolejności orkiestra wykonała melancholijny temat z filmu Malena Ennio Morricone, znaną i lubianą Polkę Pizzicato Johanna Straussa oraz Tańce Rumuńskie Beli Bartoka. Kulminacją koncertu był występ Anny Krupy, nauczycielki skrzypiec, w której wykonaniu wraz z towarzyszeniem orkiestry zabrzmiała pierwsza część Koncertu skrzypcowego g-moll Antonio Vivaldiego. O utworach, wykonawcach opowiadała Dorota Adaszewska, teoretyk i dyrektor zgorzeleckiej szkoły muzycznej.

Było to popołudnie pełne pięknej muzyki, wzruszeń oraz pozytywnej energii płynącej ze wspólnego, zespołowego muzykowania.

Koncert Wiosenny odbył się w ramach projektu "Muzyka dla Zgorzelca" dofinansowanego z budżetu Miasta Zgorzelec, Gminy Zgorzelec, Gminy i Miasta Węgliniec oraz Zgorzeleckiego Towarzystwa Muzycznego. Galeria