Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
imienia Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

ul. Langiewicza 29, 59-900 Zgorzelec
telefon/fax: 75 64 66 886
psm.zgorzelec@psmzgorzelec.pl

 
 

 
 

  

16 maja w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu odbył się konkurs wiedzy muzycznej pt. „Ignacy Jan Paderewski – kompozytor i patriota”. W 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę zgorzelecka Szkoła Muzyczna zorganizowała konkurs dla uczniów szkół podstawowych Miasta i Gminy Zgorzelec oraz Gminy Sulików. Konkurs objęli patronatem: Burmistrz Miasta Zgorzelec- pan Rafał Gronicz, Wójt Gminy Zgorzelec- pan Piotr Machaj i Wójt Gminy Sulików- pan Robert Starzyński.

Konkurs wzbudził wiele emocji, a walka była bardzo zacięta. Po 22 niełatwych  pytaniach oraz po rozpoznawaniu 5 przykładów muzycznych konieczna była dogrywka. W końcu, po wyrównanej rywalizacji jury w składzie: Halina Konopczyńska Małgorzata Duda, Wiesława Żandarska, przyznało następujące nagrody:

I miejsce dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Osieku Łużyckim (drużyna w składzie: Karolina Broda i Kinga Krzywonos, Oliwia Chomicka)

II miejsce ex aequo dla uczniów Szkoły Podstawowej TĘCZA w Zgorzelcu (drużyna w składzie: Bianka Gruszecka, Maria Piwarska, Jakub Przybyłek) oraz  dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach ( drużyna w składzie: Jakub Labiszak, Aleksandra Kociemba, Marcin Brodniak)

III miejsce ex aequo dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Zgorzelcu (drużyna w składzie: Anna Budnik, Joanna Ilnicka, Julia Żwirska) oraz dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu  (drużyna w składzie: Jagoda Sterkowicz, Hanna Kobzik, Zofia Pawłowicz)

W konkursie uczestniczyli także uczniowie ze szkół:

1. Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Łagowie (Amelie Maksymów, Aleksander Mucha, Zuzanna Stachurska)

2. Szkoła Podstawowa w Biernej  (Kamila Kołodyńska, Kornelia Kowalska, Wiktoria Paczuszyńska)

3. Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgorzelcu  (Jagoda Kowalska, Patryk Liniewicz, Dawid Stępień)

4. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu (Wiktoria Nocoń, Katarzyna Butlewska, Ewa Trojanowska)

5. Szkoła Podstawowa COGITO w Zgorzelcu (Patrycja Gogulska, Milena Leśniewska, Wiktoria Wurszt)

Wszyscy uczestnicy Konkursu wiedzy na temat życia i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego zostali nagrodzeni. Nagrody wręczyli: Burmistrz Miasta Zgorzelec pan Rafał Gronicz, w imieniu Wójta Gminy Zgorzelec- pani Małgorzata Dzięcielska, Naczelnik Wydziału Edukacji oraz w imieniu Wójta Gminy Sulików- pani Małgorzata Skórka z Wydziału Promocji.

Uczniowie szkół podstawowych wykazali się olbrzymią wiedzą i dużym zaangażowaniem w poznawaniu literatury muzycznej. W I etapie konkursu uczniowie  odpowiadali na pytania teoretyczne. W II etapie- rozpoznawali utwory Ignacego Paderewskiego. Konkurs przygotowała Małgorzata Fornagiel- teoretyk muzyki i pedagog Szkoły Muzycznej. Do konkursu przystąpiło w sumie 10 szkół z Miasta Zgorzelec, Gminy Zgorzelec i Gminy Sulików. Galeria