Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
imienia Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

ul. Langiewicza 29, 59-900 Zgorzelec
telefon/fax: 75 64 66 886
psm.zgorzelec@psmzgorzelec.pl

 
 

 
 

Biblioteka szkolna zaprasza i proponuje uczniom:                                        

  • książki i podręczniki do przedmiotów szkolnych                       

  • nuty i partytury

  • biografie kompozytorów

  • czasopisma muzyczne

Godziny otwarcia:  codziennie od poniedziałku do piątku w godz: 12.oo - 18.oo

przerwa od 15.oo do 15.15

         Bibliotekę szkolną prowadzi mgr Wiesława Żandarska

 

   Katalog Online  tutaj


Nowości:

          Trevor Wye: A Beginner's Book for the Flute 1 - szkoła gry na flecie poprzeczym (+ płyta CD)     Trevor Wye: A Beginner's Book for the Flute 2 - szkoła gry na flecie poprzeczym (+ płyta CD)  A Beginner's Book for the Flute - szkoła gry na flecie poprzecznym, część 1, Trevora Wye'a to wspaniała pozycja dla uczniów w każdym wieku, którzy pragną nauczyć się gry na flecie poprzecznym. Zawiera liczne ćwiczenia oraz  utwory, które można grać solo lub w duecie z innym fletem, a także solo lub w duecie z fortepianem.
Do książek dołączone są CD zawierające wszystkie utwory.
 

 

                

Antonio Vivaldi Koncert a-moll L'Estro Armonico op. 3 nr 8 na 2 skrzypiec

 

 

 

 

 

Podróże z akordeonem 

Dariusz Kownacki, Olga Strelć

Wydawnictwo: Absonik

Podręcznik nauczania początkowego gry na akordeonie guzikowym z manuałem melodycznym. Materiał uporządkowany zgodnie z najnowszymi osiągnięciami metodyki nauczania pozwala w łatwy i skuteczny sposób opanować podstawy gry. Pozycja skierowana do najmłodszych. Czekają ich niesamowite przygody z akordeonem.    

         

                                      

Ćwiczenia pomocnicze do nauki gry na skrzypcach
Autor: Ryszard Goliński
Stopień trudności: dla początkujących
Wydawnictwo: Absonic

Materiał pomocniczy w pierwszej fazie nauki gry na skrzypcach. Praca Ryszadda Golińskiego jest kwintesencją wieloletnich przemyśleń i doświadczeń pedagogicznych autora, skierowaną do szerokiego grona pedagogów gry skrzypcowej.
Spis treści:
Uwagi wstępne
1. Ćwiczenia przygotowawcze systemu mięśniowego
2. Ćwiczenia rozluźniające i statyczne
3. Ćwiczenia do kontaktu i w kontakcie ze skrzypcami
4. Ćwiczenia ze smyczkiem - bez skrzypiec
5. Ćwiczenia smyczkowe na pustych strunach
6. Układy palcowe lewej ręki
7. Ekstencje

 

Ćwiczenia pomocnicze dla lewej ręki na skrzypce

Podręcznik skierowany jest zarówno do uczniów, jak i do początkujących nauczycieli, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia w metodyce nauczania gry na skrzypcach. Ćwiczenia mają na celu wyrobić poprawne nawyki przed zastosowaniem ich w realizacji materiału. W podręczniku znajdują się zagadnienia ze zmian pozycji w grze na skrzypcach, wibracji, trylu oraz chwytów rozległych, które bardzo często są sporą barierą techniczną dla wielu muzyków. Podane informacje są posegregowane w stopniu rosnącym - do najbardziej złożonych. Materiał jest przejrzysty i podany w przystępnej, prostej formie dodatkowo urozmaicony licznymi przykładami, komentarzami i zdjęciami. Bardzo ciekawa pozycja, zawierająca cenne wskazówki, zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych muzyków.

 

Graffiti - utwory dla dzieci na akordeon
Stopień trudności: dla początkujących i średnio zaawansowanych
Wydawnictwo: Eufonium

14 kompozycji dla młodych akordeonistów napisanych przez współczesnych kompozytorów.
Zróżnicowany poziom trudności sprawia, że zbiór dedykowany jest zarówno początkującym i jak i bardziej zaawansowanym akordeonistom.

 

 Stanisław Moryto – Miniatury na fortepian

Zbiór zawiera, napisanych w sposób przystępny, dziesięć kompozycji fortepianowych w różnej stylistce i formach. Publikacja przeznaczona dla szkół muzycznych I st., a także innych placówek realizujących program nauczania muzyki.[Na stronie www CEA można bezpłatnie pobrać publikację w formacie PDF].

 

  Krzysztof Herdzin Bajkowe opowieści na saksofon sopranowy lub flet i fortepian
Cykl utworów jazzujących, o nieskomplikowanej (choć i ambitnej) fakturze,
z przeznaczeniem dla amatorów średnio zaawansowanych, jak i profesjonalnych muzyków. 
“Bajkowe Opowieści” to osiem miniatur przeznaczonych w oryginale na flet z towarzyszeniem fortepianu, skomponowany w 1995 roku. Kompozytor na prośbę Pawła Gusnara opracował kompozycję również na saksofon altowy zamiast fletu. Jest to muzyka neoklasyczna, wesoła i przekorna, nostalgiczna i słowiańska, bliska muzyce towarzyszącej filmowi animowanemu, bardzo mocno programowa. Utwory są bardzo skontrastowane ze sobą tempem, charakterem i fakturą. 
 

 

 

 
  
Grzegorz Duchnowski Preludia na flet solo
Kompozycje na flet poprzeczny solo polecane dla uczniów szkół muzycznych II stopnia.

 

 

 

 

 

   „Śmierć Ellenai” Feliksa Nowowiejskiego

Świętując Rok Feliksa Nowowiejskiego oraz przypadającą w bieżącym roku 140. rocznicę urodzin kompozytora, Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało z myślą o orkiestrach szkolnych specjalne wydanie utworu „Śmierć Ellenai” op. 32a na orkiestrę smyczkową, klarnet oraz recytatora ad libitum. Utwór ten, znany wcześniej jako „Pożegnanie Ellenai”, został opracowany na podstawie materiałów źródłowych.

Uzupełnieniem materiałów orkiestrowych jest najnowsze nagranie utworu, zrealizowane przez PWM, a zarejestrowane przez Szkolną Orkiestrę Symfoniczną ZPSM I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej pod dyrekcją Andrzeja Kucybały z Adamem Iskrzyckim (cl) oraz Michałem Sinkowskim (Rec).

 

 "Nowy solfeż" - Tatiana Stachak, Lidia Florek, Ilona Tomera-Chmiel.  Wydawca:  Euterpe. Ilość stron: 275. 

Podręcznik przeznaczony jest do zajęć kształcenia słuchu w szkołach muzycznych I stopnia. Materiał Nowego solfeżu obejmuje tonacje do pięciu znaków przykluczowych, zawiera również zestaw utworów opartych na pentatonice, skalach modalnych, skali góralskiej oraz zbiór ćwiczeń rytmicznych. Publikację uzupełniają strony zawierające skrótowe kompendium wiedzy z zakresu kształcenia słuchu i rytmiki. Repertuar Nowego solfeżu pozwala na korelowanie zajęć kształcenia słuchu z audycjami muzycznymi. 

 

 

   „Młody flecista”, autorstwa Anny Błaszczyk, napisany jest na wzór podręczników amerykańskich i zachodnioeuropejskich. Podręcznik przeznaczony jest do nauki gry na flecie w szkołach muzycznych w klasach I–III. Wstęp do książki to piękny wiersz Wandy Chotomskiej o „Ożywianiu fletu”. Następnie uczeń poznaje instrument, uczy się, jak go pielęgnować i składać. I wreszcie nauka oddychania i wydobywania kolejnych dźwięków. Zagadnienia warsztatowe zos­tają bardzo sprytnie „przemycone” przez odpowiedni dobór repert­uaru, ilustracji, opisów, komentarzy. Ćwiczenia są uproszczonymi transkrypcjami znanych melodii, co stanowi znakomitą zachętę do pracy. Znaczna część repertuaru to melodie polskie. Od samego początku rozwijana jest umiejętność gry zespołowej – w każdym rozdziale znajdują się duety i utwory z prostym akompaniamentem fortepianu. Kolorowe fotografie, zabawne ilustracje i zwięzłe komentarze, w których autorka posługuje się prostym językiem, zrozumiałym dla dzieci, z pewnością umożliwią uczniom samodzielną pracę w domu. Niezwykle ujmujący jest ciepły ton, którym pani Anna Błaszczyk zachęca młodych adeptów sztuki fletowej do wejścia w bajkowy świat muzyki. 

 

 

"Utwory wariacyjne na gitarę" Mirosława Drożdżowskiego to kolekcja 10 utrzymanych w tradycyjnych środkach kompozytorskich utworów na gitarę klasyczną. Tematy wariacji to w większości tematy autorskie, niektóre zostały zapożyczone z muzyki ludowej, a jeden oparty na znanym przeboju The Beatles 'Let it be'. W utworach kompozytor zastosował techniki legata gitarowego, arpeggia, flażoletowe, łamane oktawy, tremolo, ornamentację i grę akordową (w tym rasqueado).
Do książki dołączona jest płyta CD z nagraniami 5 utworów w mistrzowskim wykonaniu Marka Ulańskiego.

 

 

 

Szkoła na wiolonczelę

Szkoła gry na wiolonczeli przeznaczona zarówno dla indywidualnego nauczania jak i dla mieszanej grupy instrumentów. Zawiera starannie dobraną muzykę w różnych stylach, od muzyki barokowej, przez klasyczną, folk, jazz po muzykę filmową. Książka rozwija najważniejsze umiejętności: słuchowe, improwizacji      i kompozycji, zawiera też notatki dla nauczyciela oraz akompaniament fortepianowy.
Do książki dołączona jest płyta CD z 75 podkładami (backing tracks) do wszystkich utworów, melodii i fragmentów z książki.

 

 

 

W poszukiwaniu odskoczni od żmudnych ćwiczeń i klasycznego repertuaru warto zwrócić uwagę na zbiór Disney Movie Magic, zawierający 14 melodii z filmów Walta Disney’a: Alladyn i Król Złodziei, Król Lew, 101 Dalmatyńczyków, Pocahontas, Powrót Dżafara i Toy Story. Pozycja ta przeznaczona jest dla młodych skrzypków, którzy jednak posiedli już podstawowe umiejętności gry na instrumencie oraz opanowali technikę gry do trzeciej pozycji.

 

 

 

 

       

13 piosenek z filmów Disneya w opracowaniu na akordeon. Melodie z tekstem podłożonym zawierają także funkcje harmoniczne. Jeden z utworów pt."A Whole New World" ("Całkiem nowy Swiat") z filmu "Alladyn" w aranżacji na dwa akordeony.

 

 

 

 

 

12 piosenek z filmów Disneya w łatwym opracowaniu na fortepian. Melodie z tekstem podłożonym i funkcjami harmonicznymi. Tekst w języku angielskim.

 

 

 

 

 


7 luty 2017 - Uruchomiono dostęp do biblioteki PSM przez Internet.