Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
imienia Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

ul. Langiewicza 29, 59-900 Zgorzelec
telefon/fax: 75 64 66 886
psm.zgorzelec@psmzgorzelec.pl

 
 

 
 

   Katalog Online  tutaj


Nowości:

   „Śmierć Ellenai” Feliksa Nowowiejskiego

Świętując Rok Feliksa Nowowiejskiego oraz przypadającą w bieżącym roku 140. rocznicę urodzin kompozytora, Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało z myślą o orkiestrach szkolnych specjalne wydanie utworu „Śmierć Ellenai” op. 32a na orkiestrę smyczkową, klarnet oraz recytatora ad libitum. Utwór ten, znany wcześniej jako „Pożegnanie Ellenai”, został opracowany na podstawie materiałów źródłowych.

Uzupełnieniem materiałów orkiestrowych jest najnowsze nagranie utworu, zrealizowane przez PWM, a zarejestrowane przez Szkolną Orkiestrę Symfoniczną ZPSM I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej pod dyrekcją Andrzeja Kucybały z Adamem Iskrzyckim (cl) oraz Michałem Sinkowskim (Rec).

 "Nowy solfeż" - Tatiana Stachak, Lidia Florek, Ilona Tomera-Chmiel.  Wydawca:  Euterpe. Ilość stron: 275. 

Podręcznik przeznaczony jest do zajęć kształcenia słuchu w szkołach muzycznych I stopnia. Materiał Nowego solfeżu obejmuje tonacje do pięciu znaków przykluczowych, zawiera również zestaw utworów opartych na pentatonice, skalach modalnych, skali góralskiej oraz zbiór ćwiczeń rytmicznych. Publikację uzupełniają strony zawierające skrótowe kompendium wiedzy z zakresu kształcenia słuchu i rytmiki. Repertuar Nowego solfeżu pozwala na korelowanie zajęć kształcenia słuchu z audycjami muzycznymi. 

   „Młody flecista”, autorstwa Anny Błaszczyk, napisany jest na wzór podręczników amerykańskich i zachodnioeuropejskich. Podręcznik przeznaczony jest do nauki gry na flecie w szkołach muzycznych w klasach I–III. Wstęp do książki to piękny wiersz Wandy Chotomskiej o „Ożywianiu fletu”. Następnie uczeń poznaje instrument, uczy się, jak go pielęgnować i składać. I wreszcie nauka oddychania i wydobywania kolejnych dźwięków. Zagadnienia warsztatowe zos­tają bardzo sprytnie „przemycone” przez odpowiedni dobór repert­uaru, ilustracji, opisów, komentarzy. Ćwiczenia są uproszczonymi transkrypcjami znanych melodii, co stanowi znakomitą zachętę do pracy. Znaczna część repertuaru to melodie polskie. Od samego początku rozwijana jest umiejętność gry zespołowej – w każdym rozdziale znajdują się duety i utwory z prostym akompaniamentem fortepianu. Kolorowe fotografie, zabawne ilustracje i zwięzłe komentarze, w których autorka posługuje się prostym językiem, zrozumiałym dla dzieci, z pewnością umożliwią uczniom samodzielną pracę w domu. Niezwykle ujmujący jest ciepły ton, którym pani Anna Błaszczyk zachęca młodych adeptów sztuki fletowej do wejścia w bajkowy świat muzyki. 

"Utwory wariacyjne na gitarę" Mirosława Drożdżowskiego to kolekcja 10 utrzymanych w tradycyjnych środkach kompozytorskich utworów na gitarę klasyczną. Tematy wariacji to w większości tematy autorskie, niektóre zostały zapożyczone z muzyki ludowej, a jeden oparty na znanym przeboju The Beatles 'Let it be'. W utworach kompozytor zastosował techniki legata gitarowego, arpeggia, flażoletowe, łamane oktawy, tremolo, ornamentację i grę akordową (w tym rasqueado).
Do książki dołączona jest płyta CD z nagraniami 5 utworów w mistrzowskim wykonaniu Marka Ulańskiego.

Szkoła na wiolonczelę Szkoła gry na wiolonczeli przeznaczona zarówno dla indywidualnego nauczania jak i dla mieszanej grupy instrumentów. Zawiera starannie dobraną muzykę w różnych stylach, od muzyki barokowej, przez klasyczną, folk, jazz po muzykę filmową. Książka rozwija najważniejsze umiejętności: słuchowe, improwizacji      i kompozycji, zawiera też notatki dla nauczyciela oraz akompaniament fortepianowy.
Do książki dołączona jest płyta CD z 75 podkładami (backing tracks) do wszystkich utworów, melodii i fragmentów z książki.

W poszukiwaniu odskoczni od żmudnych ćwiczeń i klasycznego repertuaru warto zwrócić uwagę na zbiór Disney Movie Magic, zawierający 14 melodii z filmów Walta Disney’a: Alladyn i Król Złodziei, Król Lew, 101 Dalmatyńczyków, Pocahontas, Powrót Dżafara i Toy Story. Pozycja ta przeznaczona jest dla młodych skrzypków, którzy jednak posiedli już podstawowe umiejętności gry na instrumencie oraz opanowali technikę gry do trzeciej pozycji.

              13 piosenek z filmów Disneya w opracowaniu na akordeon. Melodie z tekstem podłożonym zawierają także funkcje harmoniczne. Jeden z utworów pt."A Whole New World" ("Całkiem nowy Swiat") z filmu "Alladyn" w aranżacji na dwa akordeony.

12 piosenek z filmów Disneya w łatwym opracowaniu na fortepian. Melodie z tekstem podłożonym i funkcjami harmonicznymi.                                                                                         Tekst w języku angielskim.


7 luty 2017 - Uruchomiono dostęp do biblioteki PSM przez Internet.