Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
imienia Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

ul. Langiewicza 29, 59-900 Zgorzelec
telefon/fax: 75 64 66 886
psm.zgorzelec@psmzgorzelec.pl

 
 

 
 

    

3 maja o godz. 17.00 w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbył się Recital fortepianowy Gracjana Szymczaka, pianisty i wykładowcy Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Z okazji narodowego święta Konstytucji 3 Maja zabrzmiały najwspanialsze utwory fortepianowe wielkich, polskich kompozytorów XIX i XX wieku: Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego i Feliksa Nowowiejskiego. Koncert zgromadził melomanów za Zgorzelca, Görlitz i okolic.

W patriotyczny nastrój słuchaczy wprowadził słynny Polonez A-dur op. 40 nr 1 Fryderyka Chopina. Gracjan Szymczak zagrał także 4 Mazurki z op. 30, prezentując bardzo romantyczną i delikatną interpretację. W sposób czytelny dla zgorzeleckiej publiczności podkreślił w nich prawdziwie polski charakter i stylizacje tańców: mazura, oberka i kujawiaka.

Prawdziwy i największy zachwyt wzbudziło Scherzo b-moll op. 31 Fryderyka Chopina w mistrzowskim wykonaniu Gracjana Szymczaka. Młody pianista genialnie wydobył skrajne emocje i nastroje, popisując się doskonałą techniką i  inteligencją muzyczną. Swoją najwyższą formą techniczną potwierdził także w słynnej Etiudzie Rewolucyjnej c-moll op. 10 nr 12 Fryderyka Chopina.  Walc cis-moll op.64 nr 2 nieco uspokoił oszołomioną publiczność…

W drugiej części koncertu pianista zaproponował utwory narodowe polskich kompozytorów; usłyszeliśmy Krakowiaka fantastycznego op. 14. nr 6 Ignacego Paderewskiego, Tryptyk polski Miłosza Magina i Borowiaka Feliksa Nowowiejskiego. Ponownie zabrzmiały taneczne rytmy, ale w nowatorskim, XX-wiecznym ujęciu. Również i te utwory, zdecydowanie współczesne, zostały ciepło przyjęte przez publiczność.

Na zakończenie Recitalu fortepianowego Gracjana Szymczaka mieliśmy prawdziwą przyjemność usłyszeć Poloneza As-dur op. 53 Fryderyka Chopina. Publiczność biła brawo na stojąco, dziękując artyście za wspaniałą muzykę i prosząc o bis. Długie i gorące brawa pianista nagrodził jeszcze jedną fortepianową perełką: zagrał Poloneza pt. Pożegnanie Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego.

To była prawdziwa muzyczna uczta na najwyższym poziomie. Wrocławski pianista, Gracjan Szymczak, który koncertował w Zgorzelcu po raz pierwszy, zachwycił miejscową publiczność doskonałością techniczną, selektywnym brzmieniem, różnorodnością barwy dźwięku i genialnymi interpretacjami. Ponadto artysta okazał się ciepłym i skromnym człowiekiem z wielkim szacunkiem dla swoich słuchaczy!

Gracjan Szymczak to utalentowany pianista młodego pokolenia, laureat  ponad 40. prestiżowych konkursów pianistycznych. W 2005 roku otrzymał Nagrodę Specjalną „dla pianisty wyróżniającego się muzykalnością” na XV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Recital fortepianowy Gracjana Szymczaka zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna i i Ii stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Zgorzeleckie Towarzystwo Muzyczne. Koncert poprowadziła Dorota Adaszewska. Była to kolejna impreza muzyczna w ramach projektu Muzyka dla Zgorzelca. Galeria