Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
imienia Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

ul. Langiewicza 29, 59-900 Zgorzelec
telefon/fax: 75 64 66 886
psm.zgorzelec@psmzgorzelec.pl

 
 

 
 

    

7 lutego w Miejskim Domu Kultury  uczniowie, pedagodzy oraz absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu  zagrali Koncert Karnawałowy. W tegorocznej edycji koncertu, choć nie zabrakło muzyki klasycznej, to zdecydowanie królował jazz. Udało się połączyć występy uczniów i nauczycieli zgorzeleckiej szkoły muzycznej z  rozrywkowym show, w wykonaniu big bandu SWING & BLUES JAZZ ORCHESTER pod kierunkiem Zbigniewa Palamara. Tradycyjnie Koncert Karnawałowy zgromadził prawdziwe tłumy  publiczności. Był to kolejny koncert zgorzeleckiej szkoły muzycznej w ramach projektu MUZYKA DLA ZGORZELCA.

W pierwszej części koncertu dominowała muzyka klasyczna w wykonaniu uczniów, pedagogów i absolwentów   Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu. Od początku publiczność została zauroczona najmłodszymi wykonawcami koncertu; wystąpili bracia bliźniacy Wiktor i Walter Nowakowie, którzy zaprezentowali Temat z wariacjami na trąbkę i fortepian. Kolejny utwór: Romans Camilla Saint-Saënsa w wykonaniu Huberta Grabowskiego (waltornia) i Krzysztofa Wojnara (fortepian), poświęcony został  pamięci Anny Burgielskiej- niedawno zmarłej pianistki zgorzeleckiej szkoły. Aleksandra Wojnarowicz zagrała na skrzypcach ambitne Scherzo-Tarantellę Henryka Wieniawskiego.  Publiczność długo oklaskiwała występy dwójki saksofonistów: Joanny Jagiełło  i Marcina Marciniaka. Prawdziwie karnawałowy klimat wprowadził nauczycielski duet: Anna Krupa (skrzypce) i Michał Błaszczyk (fortepian) brawurowym wykonaniem Tanga S.V.P. Astora Piazzolli. Zespół złożony z absolwentek: Anna Suszek, Adrianna Wołowicz, Aldona Czerkas i Joanna Michalik pod kierunkiem Ireneusza Rapaka brawurowo wykonał I część Koncertu na 4 skrzypiec Antonio Vivaldiego. Na zakończenie części szkolnej Koncertu Karnawałowego  zabrzmiała ciekawa aranżacja muzyki filmowej z kinowego hitu Piraci z Karaibów w wykonaniu Przemysława Bereziuka (fortepian) i Krzysztofa Palmowskiego (perkusja).

W drugiej części Koncertu Karnawałowego wystąpili goście zgorzeleckiej szkoły muzycznej: 14-osobowy zespół SWING & BLUES JAZZ ORCHESTER pod kierunkiem Zbigniewa Palamara.  Zgorzelecka publiczność wysłuchała wiązanki jazzowych standardów w świetnym opracowaniu na big band. Wielką radość wzbudziły największe hity: New York, New York i Sommertime. Do zespołu dołączyła Jadwiga Leśniak- Jagoda, by najpierw  z akompaniamentem orkiestry zaśpiewać przebój Sway, a następnie w kolejnych utworach grać na saksofonie barytonowym. Ta młoda saksofonistka, nauczycielka w zgorzeleckiej szkole muzycznej i wokalistka, podbiła serca miejscowej publiczności. W rezultacie  SWING & BLUES JAZZ ORCHESTER wraz z Jagodą Leśniak bisowali dwukrotnie, a brawa trwały naprawdę  długo.

Zgorzelecka publiczność w prawdziwie karnawałowych nastrojach wychodziła z Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.  Galeria