Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
imienia Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

ul. Langiewicza 29, 59-900 Zgorzelec
telefon/fax: 75 64 66 886
psm.zgorzelec@psmzgorzelec.pl

 
 

 
 

    

 

Niemal przez cały piątek 10 czerwca świętowaliśmy kulminacyjne obchody jubileuszów Zgorzeleckiej Szkoły Muzycznej: 70-lecie szkolnictwa artystycznego w Zgorzelcu, 50-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz 30-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia. Muzyczne święto zgromadziło kadrę szkoły, wszystkich uczniów i ich rodziców, absolwentów, emerytów i całą rzeszę mieszkańców miasta, gminy i powiatu zgorzeleckiego, sympatyzującą z tą miejscową szkołą artystyczną.

Muzyczne świętowanie rozpoczęło się od godz. 12.00 w Szkole Muzycznej przy ul. Langiewicza 29 spotkaniem absolwentów szkoły i obecnej kadry nauczycielskiej. Obchody jubileuszowe uświetnił koncert w wykonaniu zaprzyjaźnionej Orkiestry Dętej PGE KWB Turów pod dyrekcją Jerzego Bzowskiego. W radosnej atmosferze przy głośnych dźwiękach Orkiestry Dętej zgorzeleccy muzycy przeszli ulicami Langiewicza i Emilii Plater do kościoła św. Bonifacego, gdzie odbyła się uroczysta msza święta z udziałem chórów szkolnych, chóru Non Nobis oraz muzyków zgorzeleckiej Szkoły Muzycznej. 

W kościele św. Bonifacego podczas mszy w intencji uczniów i pracowników PSM po raz pierwszy zabrzmiała Msza Jubileuszowa Rafała Barcelli- 17-letniego ucznia zgorzeleckiej Szkoły Muzycznej i młodego kompozytora. Mszę zakończyła Rota Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu 3 chórów a’capella pod dyrekcją Małgorzaty Dudy.

Wszyscy goście  przybyli na Złotą Galę Jubileuszową do Miejskiego Domu Kultury  witani byli przez Orkiestrę Dętą PGE KWB Turów pod kierunkiem Jerzego Bzowskiego, która zagrała ponownie  na schodach MDK. Gala zgromadziła prawdziwe tłumy i niestety nie dla wszystkich starczyło miejsca na publiczności Sali Widowiskowej.  

Podczas uroczystości odbyła się prezentacja filmu o zgorzeleckiej Szkole Muzycznej produkcji TVT Zgorzelec. Przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego- Włodzimierz Grzegolańczyk wręczył odznaczenie dla wieloletniego pedagoga szkoły i pianisty- Cezarego Kłosa. Dyplomy gratulacyjne i nagrody dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej odebrali także zasłużeni pracownicy PSM. Dyrektor Jolanta Tokarczyk wręczyła nagrody i podziękowania dla wszystkich pracowników szkoły: pedagogów, administracji i obsługi. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: Starosta Powiatu Zgorzeleckiego Urszula Ciupak,  Burmistrz Miasta Zgorzelca Rafał Gronicz, Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj, Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński, Radny Sejmiku Dolnośląskiego Kazimierz Janik.

Najbardziej oczekiwaną częścią Złotej Gali był Koncert Jubileuszowy w wykonaniu uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu, który poprowadziła Dorota Adaszewska. Zabrzmiały słynne utwory muzyki klasycznej, ale także repertuar znacznie lżejszy: taneczny, jazzowy i rozrywkowy. Ponad 20 wykonawców na zakończenie koncertu otrzymało gorące brawa na stojąco i piękne, czerwone róże.

Kadra zgorzeleckiej Szkoły Muzycznej dziękuje wszystkim obecnym na obchodach jubileuszowych za wspólnie spędzony czas, przyjazną atmosferę, za piękne gratulacje i dobre słowa. Będą  dla nas motywacją do dalszej pracy z dziećmi i młodzieżą oraz koncertowania dla Państwa. Do zobaczenia na następnych koncertach. Galeria