Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
imienia Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

ul. Langiewicza 29, 59-900 Zgorzelec
telefon/fax: 75 64 66 886
psm.zgorzelec@psmzgorzelec.pl

 
 

 
 

    

17 grudnia w Kościele Kolejowym pw. Matki Bożej Królowej odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu. Koncert odbył się z inicjatywy i na zaproszenie Wicestarosty Powiatu Zgorzeleckiego Mariusza Wieczorka. W Kościele Kolejowym zgromadziła się liczna publiczność i zarazem prawdziwa wspólnota, złożona z mieszkańców Węglińca, Ruszowa, Czerwonej Wody, Jagodzina , Piasecznej, Starego Węglińca oraz innych miejscowości.

Koncert składał się z dwóch części: instrumentalnej w wykonaniu uczniów grających kolędy na przeróżnych instrumentach oraz wokalnej, z udziałem Chóru Młodzieżowego PSM. Najsłynniejsze polskie kolędy zabrzmiały na akordeonie, flecie, skrzypcach, gitarach, klarnetach i wiolonczeli. Burzę oklasków zebrali najmłodsi muzycy, trio kameralne w składzie: Barbara Białaszczyk (skrzypce), Bartosz Białaszczyk (gitara) oraz Milena Staroń (gitara), którzy pięknie zagrali Mędrcy świata i Lulajże Jezuniu.  Uwagę przykuł występ duetu: Daniel Mickiewicz (skrzypce) i Szymon Rawiak (wiolonczela), który wykonał mniej znane kolędy- W żłobie leży, Do szopy hej pasterze i Nie było miejsca dla ciebie.

W części wokalnej koncertu wystąpił Chór Młodzieżowy pod dyrekcją Małgorzaty Dudy. Młodzież najpierw zaśpiewała wiązankę kolęd na 3-głosowy chór a`capella, a następnie 4 pastorałki w artystycznych opracowaniach z towarzyszeniem różnych instrumentów (skrzypce, wiolonczela, trąbka, flet, klarnet i pianino). Najbardziej wyczekiwaną częścią koncertu było wspólne śpiewanie kolęd pod przewodem Chóru Młodzieżowego. Węgliniecka publiczność śpiewała z wielkim sercem i zapałem! Zabrzmiały najpiękniejsze kolędy polskie: Wśród nocnej ciszy, Przybieżeli do Betlejem, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Cicha noc, Anioł pasterzom mówił i Dzisiaj w Betlejem. Ksiądz proboszcz Przemysław Słyszko cieszył się, że parafianie zostali dobrze przygotowani do niedzielnej Pasterki…

Koncert Kolęd i pastorałek poprowadziła Dorota Adaszewska, wicedyrektor zgorzeleckiej Szkoły Muzycznej. Na pianinie akompaniował Krzysztof Wojnar. Brawa na stojąco zakończyły ten wyjątkowy koncert, który na żywo był transmitowany przez TVT Zgorzelec.

W świątecznej atmosferze pełnej najpiękniejszych życzeń, przy muzyce, a także słodkim poczęstunku, publiczność i młodzi muzycy mogli razem biesiadować i planować następne koncerty. Muzyka, zwłaszcza ta świąteczna, łączy ludzi i nastraja bardzo pozytywnie.